Biologické soutěže

Datum

Nakresli, jak vypadají buňky pokožky cibule ve slaném nálevu. Zjisti, jak se změní barva červené papriky při ponoření do roztoku jedlé sody. Do schematického obrázku rybího těla zakresli, kudy na trupu prochází postranní čára. Vypočítej, kolik sazenic smrku zasadíš na danou plochu….

O podobné úkoly byli studenti v minulých ročnících ochuzeni, letos naštěstí vše proběhlo jako za „předcovidových časů“ a studenti, kteří se odvážili zúčastnit biologické olympiády a soutěže YPEF, si mohli otestovat své teoretické znalosti i praktické dovednosti.
V kategorii D biologické olympiády se ve školním kole nejlépe dařilo Janu Bradáčovi (II), který v okresním kole obsadil 8. místo, druhá Marie Anna Skudová z primy byla v okresním kole 9.
V kategorii C postoupila Šárka Foltýnová (III) z druhého místa do okresního kola, ve kterém taktéž z druhého místa postoupila do kola krajského, kde nakonec obsadila 21. příčku. Výkony byly ale velmi vyrovnané, od medailového umístění ji dělilo několik bodů. (Ve školním kole první Marie Davidová z tercie obsadila v okresním kole pěkné 6. místo)
Nejstarší kategorii reprezentovaly v krajském kole Adéla Ženatová z oktávy (22. místo) a Lenka Klímová ze septimy (12. místo).
Kategorie B a soutěž YPEF (soutěž lesnická) poznamenal „fenomén Hrabal“. Vojtu všichni známe jako organizátora úklidových akcí, lesních brigád, čističe zanedbaných sadů a realizátora projektu Jedlá zahrada. Není divu, že na extra přípravu na soutěže prostě nemá čas. Přesto školní kolo biologické olympiády vyhrál, a jelikož krajské kolo se konalo v den předvádění kandidátských scének, nemohl si osobně přebrat diplom za skvělé 7. místo. (Monika Odehnalová z 1.B obsadila v kraji taktéž velmi pěkné 12. místo.)
Vojtovo vystoupení ve školním kole BIO Honza Vašíček komentoval slovy „ přišel, viděl, zvítězil“ a podobné to bylo i na soutěži YPEF. V místním kole v konkurenci brněnských gymnázií naši tradiční účastníci Petra Růžková, Kateřina Trojanová a Lukáš Oujeský obsadili 3. místo (ze všech družstev získali nejvíc bodů za poznávačku). Vojta Hrabal s Eliškou Dvořáčkovou a Honzou Vašíčkem si při své premiéře odváželi diplom za místo první a také postup do regionálního kola. „Tak hlavně nebýt poslední,“ prohlašovali před zahájením soutěže. Vytčený cíl splnili. Odjížděli se 3. místem, od postupu do celostátního finále je dělily asi 4 body.
Všem účastníkům gratulujeme k dosaženým výkonům a těšíme se na jejich účast v příštím školním roce.

Za biologickou sekci Milada Barešová, Radka Hrubá, Izabela Štěpánková a David Tvardík

Další články