Archivy

Zajíček a plazi

V úterý 16. 10. k nám na gymnázium opět zavítal náš oblíbený přednášející, zoolog ing. Roman Zajíček, tentokrát s tématem „Plazi“. Žáci měli možnost dozvědět se informace o všech našich původních plazech – o tom, jak žijí, čím jsou ovlivňovány jejich biorytmy, jak jsou adaptováni k životu ve svém prostředí.

Také jsme se dozvěděli, že pohádka o hadím králi vlastně nemusí být pouze pohádkou, nebo to, že uštknutí zmijí nemusí být o nic horší než nesprávná aplikace hadího séra. Přednášející s sebou také přivezl živé živočichy – z našich zástupců užovku hladkou, z exotů potom užovku červenou, korálovku sedlatou, kajmanku supí a s napětím očekávaného krokodýla siamského. Žáci měli možnost si živočichy zblízka prohlédnout, pohladit si je a zeptat se na to, co je zajímalo.

Přednáška byla zpestřena o zážitky přednášejícího, které nasbíral při svých pravidelných cestách do tropů, kde se věnuje pozorování, fotografování a odchytu živočichů. A nebyli jsme ochuzeni ani o historky z praxe zoologa v Agentuře ochrany přírody a krajiny v Brně, kde je domovské pracoviště přednášejícího. Dozvěděli jsme se, jak se chytá kobra ve stupačkách v paneláku, jak pohřbít sedmnáctikilovou krajtu nebo to, že v centru Brna můžeme na jaře potkat užovku, která přezimovala v kanalizaci a rozhodla se vylézt v nákupním centru a strašit lidi.

Přednášky se zúčastnilo asi 130 žáků z našeho gymnázia i spolupracujících základních škol. Z nekončícího potlesku a úsměvů na tvářích posluchačů se dá snadno usoudit, že povídání o plazech v podání Romana Zajíčka žáky zaujalo a bavilo.

Mgr. Petra Makovcová

Adresa
Budova školy Gymnázium Boskovice,
příspěvková organizace
Palackého náměstí 222/1
680 11 Boskovice
tel. 516 802 211
fax. 516 453 559
email: info@gymbos.cz
ID datové schránky: avnb89q
facebook:
IZO: 102007934