Archiv

Zájezd do Polska

8. června jsme se vypravili autobusem do relativně blízkých měst, tedy do Krakowa a Wieliczky. Po poledni jsme stanuli na území Polska, čekala nás totiž prohlídka solných dolů Wieliczka. Na místě každý z nás obdržel ladicí zařízení a sluchátka, paní průvodkyně hovořila překvapivě plynule česky, protože český jazyk studovala na FF UK v Praze. Vyprávění tu a tam okořenila vtipnými poznámkami a studenti se smáli, halasně i potutelně. Sami jsme si mohli zkusit točit kolesem, které na základě kladek vytahovalo či pouštělo dolů vědro. V průběhu celé expozice jsme zhlédli několik světelných show, a dokonce i příběh o polské princezně v angličtině, ačkoliv někteří navrhovali i polštinu.

Prohlídka podzemního areálu trvala necelé tři hodiny. Po návštěvě solných dolů máme krásné vzpomínky a v paměti dva symboly, které jsou charakteristické pro Polsko. A sice jejich krále Kazimíra Velikého, který byl dobrým přítelem Karla IV. a druhým symbolem je pak bezesporu zbožnost. Poláci jsou i dodnes silně věřící.

Wielicka byla sama o sobě krásná, ovšem nás čekalo ještě další impozantní město, Krakow. Pan profesor Pros skvěle vystihl, že Krakov je jakási Praha v Brně, co se týče památek. Skutečně tomu tak bylo. Do tamějšího města jsme dorazili asi kolem šesté večer. Čtvrtek navečer, tedy 8. června, jsme využili spíše k rozchodu v centru Krakova. V pátek jsme se zaměřili vyloženě na kulturu. Ale i v ten čtvrtek už nám pan profesor Pros odhalil část historického centra města včetně radnice a mariánského kostela.

Obloha ztemněla, slunce zapadá a my dorážíme do útulného 2hvězdičkového hotelu Bona (latinsky „dobrá“). Tam si můžeme konečně odpočinout v hojné míře.

Ráno v pátek 9. června nás tedy čekaly kulturní památky Krakowa, a tak nás pan profesor provedl po městě, i po malebné židovské čtvrti, a celou prohlídku obohacoval zajímavým komentářem. Vystoupali jsme až na hrad Wawel, který Krakovu de facto zvedá úroveň na duchovní metropoli Polska, tudíž předčí i současné hlavní město Varšavu. Uvnitř hradu je krásné nádvoří s arkádami a obdobnými renesančními architektonickými prvky. Nelze tedy dělat nic jiného, než se těmito památkami kochat a fotit je. Když si stoupneme na terasu hradu, spatříme pod hradbami draka, který zhruba každých 15 minut chrlí oheň. To je pro děti, ale i pro dospělé velká atrakce. Po návštěvě Wawelu se naše skupina odebrala do centra na Rynek Glówny a tam už následoval slíbený rozchod, snad tříhodinový.

Polsko, konkrétně pak Krakow, vřele doporučuji navštívit. Je to střední Evropa, jíž bychom měli alespoň částečně znát a orientovat se v ní. Náš zájezd se zdařil, úspěšně jsme se večer kolem deváté hodiny navrátili do naší domoviny a nyní můžeme vzpomínat na hezký výlet, který nám přinesl cestovatelské zkušenosti a společnou dovolenou s přáteli.

Petr Čermák, sexta

Adresa
Budova školy Gymnázium Boskovice,
příspěvková organizace
Palackého náměstí 222/1
680 11 Boskovice
tel. 516 802 211
fax. 516 453 559
email: info@gymbos.cz
ID datové schránky: avnb89q
facebook:
IZO: 102007934