OSLAVY VÝROČÍ ZALOŽENÍ GYMNÁZIA

V letošním roce oslavíme 120. výročí existence školy. K tomuto významnému výročí plánujeme řadu zajímavých akcí.


Zájezd Anglie 2020
Doplatek (zbývající část celkové ceny) ve výši 5900 Kč posílejte do 20.3.2020 na účet 153403839/0300. Do poznámky uveďte jméno a příjmení žáka, třída. Jinak nebude možno platbu identifikovat.


Mimoškolní aktivity pro školní rok 2019 – 2020


Archivy

Za řemeslem s primou do Letohradu

V pondělí 16. dubna 2018 se třída prima společně se učiteli Josefem Prosem a Radkou Hlaváčkovou vydala na poměrně dalekou cestu vlakem do města Letohradu. Sraz byl naplánován již před sedmou hodinou ranní a po krátké cestě lokálkou do Skalice nad Svitavou na nás čekala moderní rychlíková souprava směr Brno – Praha. Za Českou Třebovou došlo ke zpoždění vlaku v důsledku poruchy zabezpečovacího zařízení. Nakonec jsme cestovali z Ústí nad Orlicí malým historickým motoráčkem podél řeky Orlice až do Letohradu.

Již od vlakového nádraží byla zřetelně vidět budova zámeckého hospodářského dvora z 18. století, která po nákladné rekonstrukci dnes slouží jako Muzeum řemesel. Prohlídka areálu proběhla netradičně, třída byla rozdělena do 6 skupin, žáci plnili různé úkoly, tak se hravou formou poučili o nejrůznějších řemeslech a způsobu života ve městě i na venkově. Průvodkyně nás zavedla i do historické školní třídy, kde jsme mohli okusit atmosféru vyučování v 19. století. Potom se celá třída přesunula směrem na renesanční letohradské náměstí. Prošli jsme se zámeckým parkem s exotickou voliérou a kolem poledne následoval očekávaný rozchod. Odpoledne jsme se shromáždili před budovou místního muzea. Zde nás průvodkyně seznámila s historií výroby zápalek. Mohli jsme obdivovat velkou raritu – obrovské saně, ve kterých prchal francouzský císař Napoleon Bonaparte při neúspěšném válečném tažení do Ruska v roce 1813. V závěru prohlídky studenti zpozorovali začínající požár od prasklé žárovky, který se také s jejich pomocí podařilo eliminovat, za což jim pracovníci muzea vyjádřili poděkování. Kolem třetí hodiny odpoledne jsme nastoupili do vlaku na nádraží v Letohradu. Zpáteční cesta již proběhla bez zpoždění, takže jsme potom navečer v pět hodin v pořádku vystoupili z lokálky v Boskovicích.

Exkurze do ne příliš známého města Letohradu se vydařila, také počasí nám přálo, a tak se můžeme společně těšit na další putování za zábavou i poučením.

Josef Pros, foto: Adéla Pololáníková (prima)

Adresa
Budova školy Gymnázium Boskovice,
příspěvková organizace
Palackého náměstí 222/1
680 11 Boskovice
tel. 516 802 211
fax. 516 453 559
email: info@gymbos.cz
ID datové schránky: avnb89q
facebook:
IZO: 102007934