Archiv

Výměnný pobyt v Amsterodamu

V sobotu 7. dubna vyrazilo 16 vybraných studentů z prvního ročníku na dlouhou cestu do Amsterodamu, hlavního města Nizozemska. V dálkovém autobusu od společnosti STUDENT AGENCY jsme strávili celkem 19 hodin. Sice to byla dlouhá doba, ale cesta velmi rychle ubíhala díky velké nabídce filmů a bezdrátovému připojení.

Další den jsme konečně dojeli do cílové stanice, kde si nás vyzvedly naše „nové rodiny”. Nedělní odpoledne plné sluníčka každý strávil jiným způsobem – někteří studenti, kteří byli ubytovaní u rodin přímo v Amsterodamu, se vydali se svými „průvodci” objevovat krásy historického centra města, jiní vyrazili na kolech pro zmrzlinu a pár studentů v menších městech poblíž Amsterodamu, jako je např. Landsmeer nebo Edam (půvabné staré městečko, kde se zrodil známý sýr eidam), měli možnost se projíždět na motorovém člunu po přírodních kanálech a pozorovat krajinu dost rozdílnou od české nebo jen odpočívat po dlouhé cestě. Jedni z našich hostitelů nám na uvítanou udělali palačinky, které jsme povečeřeli na terase s výhledem na amsterodamský kanál, což byl neskutečný zážitek.

V pondělí jsme se všichni potkali ve škole, kde jsme byli uvítáni paní ředitelkou. Studenti z Nizozemska nás provedli po škole a připravili si pro nás prezentace o systému jejich školství, o jejich mateřském jazyce a kvíz o Nizozemsku a České republice. Poté jsme se vydali přes centrum Amsterodamu do Sheepvaartmuseum, kde nás velmi milá paní prováděla po obrovské replice historické lodi a popisovala nám způsob života nizozemského námořnictva a obchodování na moři. Studenti z Amsterodamu z prohlídky tak nadšení nebyli, ale nám se to líbilo. Dále jsme šli společně na bowling, který jsme si všichni moc užili.

Následující dny jsme navštívili další úžasná místa. V úterý skanzen Zaanse Schans, kde jsme přihlíželi výrobě dřeváků, mohli jsme si koupit sýry, pravé holandské kakao a užívat si pohled na větrné mlýny v krásné přírodě.

Středa byla doprovázena uměním – navštívili jsme filmové muzeum EYE, kde jsme zhlédli zajímavý film „Loving Vincent” a poté všichni zavítali do muzea Vincenta Van Gogha. Ve čtvrtek jsme putovali do krásného města Muiden, kde jsme navštívili středověký hrad. I když

byl hrad opravdu krásný, tak podle našeho názoru hrady v České republice jsou prostě ještě krásnější. Poté jsme se plavili amsterodamskými kanály a i přes deštivé počasí to byl úžasný zážitek vidět celý Amsterodam z malé loďky s průhlednou střechou.

Poslední den nás tramvaj dovezla do Rijksmusea, které se nám všem opravdu líbilo a měli jsme tu nejmilejší průvodkyni, co jsme jen mohli mít.

Celý týden jsme ale nechodili jen po památkách a muzeích. Kromě bowlingu jsme také skákali na trampolínách a mohli jsme si zkusit, jaké to je být pravým studentem v amsterodamské škole. Každý den byl program opravdu nabitý a vyčerpávající, ale i přes občasnou únavu jsme si pobyt v Nizozemsku moc užili a rozhodně budeme na ten týden vzpomínat s úsměvem ještě velmi dlouho.

Alena Sauerová, Eliška Ševčíková a Eva Vlková (kvinta)

Adresa
Budova školy Gymnázium Boskovice,
příspěvková organizace
Palackého náměstí 222/1
680 11 Boskovice
tel. 516 802 211
fax. 516 453 559
email: info@gymbos.cz
ID datové schránky: avnb89q
facebook:
IZO: 102007934