OSLAVY VÝROČÍ ZALOŽENÍ GYMNÁZIA

V letošním roce oslavíme 120. výročí existence školy. K tomuto významnému výročí plánujeme řadu zajímavých akcí.


Zájezd Anglie 2020
Doplatek (zbývající část celkové ceny) ve výši 5900 Kč posílejte do 20.3.2020 na účet 153403839/0300. Do poznámky uveďte jméno a příjmení žáka, třída. Jinak nebude možno platbu identifikovat.


Mimoškolní aktivity pro školní rok 2019 – 2020


Archivy

VÁNOČNÍ ZVRHY ve Vídni

Každoročně se otvírá možnost studentům gymnázia, aby na vlastní kůži okusili spolu s profesorským doprovodem pravou předvánoční atmosféru, přenesenou do německého jazyka. Pod zástěrkou exkurze jsem se připojila už podruhé k výpravě dvou autobusů za vídeňskými trhy a chutí ovocného punče.
Čtvrtek 29.11.07 (velmi brzy) ráno; přimrzlé chodníky, eura cinkající v kapse a čaj pozvolna chladnoucí v termosce. U busů jsme se nesešli v plném počtu (hlavně jsme oplakali „slzavým údolím“ absenci ochořelého p.prof. Režného), přesto jsme usazeni do sedaček prokličkovali jižní Moravou do rakouské metropole.
Okolo jedenácté jsme obhlédli exteriéry známého bytového domu architekta Hundertwassera. Z výkladu p. prof. Skořepové jsme však již věděli, že pan Hundertwasser se ve skutečnosti jmenoval Stowasser a poněmčil si jméno. Jako vlastenci (po vzoru p.prof. Lackové) jsme proto nezakoupili žádných z jeho (předražených) obrazů v blízké galerii a raději nasedli zpět do tepla dopravy.
Byli jsme zavezeni k muzeím na Marie-Theresien Platz a započali pochod městem projitím Hofburgu. Vskutku impozantní prostor pro pronášení Hitlerova projevu o anšlusu.
Na obchodní ulici Am Graben (Na Příkopě) jsme okukovali přezdobené vitríny a kousky nejluxusnějších světových značek. K tomu jsme ještě museli očima hypnotizovat světelnou výzdobu, nebezpečně se pohupující nad našimi hlavami.
Jak jsme již řekla, do Vídně jsme se školou putovala podruhé, domluvila jsem se proto s „mojí bandou“, že se trhneme od skupiny p.prof. Borkové (která našemu autobusu dělala druhý doprovod) a vydali se na důkladné zkoumání nitra Vídně sami. Nejprve jsme fotograficky zdokumentovali útroby St. Stephans Dom, dominanty centra. Od nápadu počítání barevných střešních tašek jsme však raději upustili. Naším cílem byl totiž nedaleký dům v zapadlé uličce, údajné místo, kde Mozart komponoval operu Figarova svatba. Více nás však zaujali malé obchůdky rozeseté do přízemích starých staveb.
Pak už naše srdce patřila jen vánočním trhům. Nejprve konzumace svačinky, doma nachystané, na náměstí Am Hof s výhledem na krámky s pestrým zbožím. Totéž, ani ne v bledě modrém, spíš to stejné, jsme viděli i na Marie-Theresien Platz, kam jsme se znovu vrátili. Bytové serepetičky, dětské hračičky, laskominky. Proč chodit do jednoho z muzeí (mimochodem Přírodovědeckého a Uměleckohistorického), když máme ohromnou výstavu zadarmo? No ne?
Jen na okamžik jsme si odskočili k jinému tématu a to, když jsme odhlasovali výpravu do nejstarší vídeňské pekárny. Na adrese dle průvodce se ale za okny skvěla jen jakási hogo-fogo restaurace, takže jsme zapluli zase na trhy. Tentokrát ty největší.
K radnici jsme se připlížili takticky zezadu a jejím nádvořím prošli do síně, místa konání dětských rukodělných prací v rámci adventu. Vonělo to tu krásně po cukroví, ale síla punče byla silnější. Za tři „éčka“ nám jahody/třešně/… driftovaly v hrníčcích. A v potemnělém večeru nasvícené Nové radnice chutnaly báječně i kaštany…
Hanka Trnečková
Adresa
Budova školy Gymnázium Boskovice,
příspěvková organizace
Palackého náměstí 222/1
680 11 Boskovice
tel. 516 802 211
fax. 516 453 559
email: info@gymbos.cz
ID datové schránky: avnb89q
facebook:
IZO: 102007934