Archivy

Literárně-historická exkurze Praha 2018

Jak je již na našem gymnáziu tradicí, čekalo na studenty čtvrtých ročníků několikadenní zpestření v podobě literárně-historické exkurze do Prahy. Akce se konala 25.–27. září 2018. Profesoři literatury si pro své studenty pečlivě připravili program. Náš pobyt v Praze byl skutečně nabitý, ani chvilku jsem se nenudila a stejně jako ostatní jsem obohacena o spoustu zajímavých informací. Zároveň oceňuji, že v denním harmonogramu nechybělo ani osobní volno. Chvilka odpočinku s šálkem čaje či klidná procházka po našem hlavním městě přišla vhod.

Nadšenci kultury a historie se ocitli v sedmém nebi. Naší návštěvě neunikly nejvýznamnější památky, jako je například Staroměstská radnice, Karlův most a Pražský hrad. Chrám sv. Víta, který je součástí Pražského hradu, mi doslova vyrazil dech. Nemyslím si, že přeháním, prohlásím-li, že patří mezi nejimpozantnější stavby, které jsem kdy viděla.

Na programu nechyběl ani výjezd lanovkou na Petřín, návštěva malebné Malé Strany a Kampy, Muzea Karla Zemana a Vyšehradu. Byl to zvláštní pocit, procházet kolem hrobů slavných osobností českého národa. Zdvíhala se ve mně díky všem těmto velikánům vlna hrdosti.

Ve středu večer jsme vyměnili sportovní oblečení za společenský oděv a vyrazili jsme do Stavovského divadla, kde jsme zhlédli moderní adaptaci Fuksova Spalovače mrtvol.

Jedno z největších překvapení pro mě byl fakt, jak krásně se dá v Praze vyznat. Nepatřím mezi lidi, kteří by oplývali orientačním smyslem, avšak trvalo to jen chvíli a já jsem se v centru Prahy cítila jako doma. Václavské náměstí, tady Národní třída, tam se jde do Národního divadla, tady je Tesco a támhle Palladium – jako kdybych to znala odjakživa. Možná za to vděčím strategické poloze našeho hostelu. Nacházel se těsně vedle Václavského náměstí a jedinou nevýhodou bylo centrální topení. Člověka, který ho měl na starost, nazývám bez sebemenších výčitek cynikem, poněvadž zima, která v hostelu panovala, byla pro mě velkou zkouškou odvahy a odolnosti. Skutečnost, že se nikdo z mých spolužáků ani kantorů neproměnil v rampouch, hodnotím jako naprosto nečekanou, avšak pochopitelně jako velmi milou a pozitivní.

Poslední den jsme zavítali do kostela sv. Cyrila a Metoděje, kde se za druhé světové války schovávali hrdinové heydrichiády. Podívali jsme se zde na dokumentární film a následně jsme vstoupili do krypty, kde se parašutisté ukrývali. Sympatická průvodkyně nám o mužích, kteří položili životy za vlast a své přesvědčení, vyprávěla, jako kdyby je osobně znala. Z barvitého líčení běhal mráz po zádech a zároveň se draly z očí slzy dojetí i lítosti.

Exkurzi hodnotím jako velmi povedenou a obohacující. Přestože se nám ji mírně pokoušelo překazit nepřejícně chladné počasí (sluníčko, které jsme měli objednané, mělo zpoždění a uráčilo se přijít až v den odjezdu), troufám si tvrdit, že se mu to nepodařilo. Nikomu se nic nestalo, nic se neztratilo a celou exkurzi, včetně veselé cesty zpátky, jsme si užili.

Tímto bych chtěla vyjádřit upřímné díky paní profesorce Peterkové, která pro nás připravila skvělý program, a paní profesorce Dížkové-Novákové, která byla úžasným doprovodem. Doufám, že se jim exkurze líbila tak, jako se líbila nám.

Tereza Halatová, 4. B

Adresa
Budova školy Gymnázium Boskovice,
příspěvková organizace
Palackého náměstí 222/1
680 11 Boskovice
tel. 516 802 211
fax. 516 453 559
email: info@gymbos.cz
ID datové schránky: avnb89q
facebook:
IZO: 102007934