Archivy

Divadelní představení – tercie

Toman a lesní panna

Lesní panna a pan Toman

hádali se o otoman.

Ukradlas můj otoman,

řekl Toman – kleptoman.

Touto kratičkou básní Jana Vodňanského by se dalo dobře popsat to, co se odehrávalo dne 25. 3. 2022 za dveřmi učebny 106. Nebo možná jen z poloviny…

Je pravda, že nějaký Toman a lesní panna se v tento den v učebně 106 vážně vyskytli, problémem je, že se tak úplně nehádali o otoman. Tady šlo spíše o příběh milostný. Pohledný a statný vesnický mládenec Toman se za jasné svatojánské noci vydává za svou milou. Když však zjistí, že ta má hlavu zamotanou někým jiným, nenapadne jej nic lepšího než se vydat doubravou, ačkoliv ho před ní jeho sestra důkladně varovala. Tam si našeho Tomana už vezme do parády lesní panna, tedy krásná a svůdná dívčina, které není cizí ani magie. To ale švarný hoch netuší, nechá jejími sladkými řečmi ukojit a než se naděje, ocitá se v ohrožení života. A když Čelakovský píše: Tomanovi srdce klesá, uzdu pouští, s koně klesá, pod skalami, prostřed lesa, je nám všem již jasné, že to s ním nedopadlo tak úplně dobře.

I přes tento tragický konec se dramatizace básně v podání žáků tercie obecenstvu líbila a odměnilo tak všechny herce vřelým potleskem. Tímto ale nabitý program rozhodně nekončil.

Ve službách krále Artuše

Z doby romantismu jsme se pomalu odebrali a podívali jsme se ještě dále do minulosti a dokonce za hranice naší země, do Anglie. Konkrétně do doby krále Artuše a rytířů kulatého stolu. Jejich příběh byl stručně shrnut do vypravování, jež bylo ozvláštněno občasnou přímou řečí postav, které tam účinkovaly. Publikum se tedy dle libosti mohlo ponořit do vod jezerní panny Nymuen, obdivovat dovednosti Artuše nebo se pousmát nad kousky rytíře Lancelota a Guiniviery. Nesmíme také zapomenout na starého čaroděje Merlina, který daroval našemu králi jeho nejmilejší zbraň, tedy meč Excalibur.

Balada o Tristanovi a Isoldě

Z prostředí Anglie jsme ale nevycouvali tak rychle a zůstali jsme tu rovnou na další ukázku, také z doby velkých rytířů. Formou vyprávění byl shrnut i tento tragický příběh. Proč tragický? Je to prosté. Silou nápoje lásky se dá dohromady pár Tristan a Isolda, vůlí krále se jejich vztah však rozpadne. Když Tristan leží na smrtelné posteli, vyřkne své poslední přání, vidět znova Isoldu. Jeho žárlivé manželce se ale úplně nezamlouvá, proto mu zalže, že Isolda už není mezi živými. To Tristanovi zasadí smrtelnou ránu a skoná tak se jménem Isolda na rtech. Ta, když se to dozví, nedokáže tuto krutou pravdu snést, proto po jeho boku umírá také.

Píseň o Rolandovi

A aby těch tragických příběhů nebylo málo, rozhodlo se, že žáci tercie odehrají i tuto ukázku. Ta zůstává v podobné době, přesouvá se však do jiné lokace, do Francie. Zase šlo o vypravování, tentokrát bylo ale doplněnou o zajímavé scény z bitevního pole. Zaangažovali se chlapci, kteří měli dnes jedinečnou příležitost se dle libosti bít meči, dokonce před zraky paní ředitelky. Brali tuto akci však seriózně, takže se naštěstí dokázali držet trochu zpátky, aby se nikdo nemusel obávat, že by propukla vážná rvačka.

Příběh o rýzmberské paní

Jak byli naši drazí terciáni poněkud rozjívení z předchozí bitvy se Saracény, byla ideální příležitost předvést se s ukázkou humornou. Šlo o vypravovaný příběh o rýzmberské paní, které bylo prokládané častými přímými řečmi snaživého rytíře: „Hořím, hořím!“ nebo „Umíral bych pro tvou nohu, rci že mohu, pro tvůj hlásek, konipásek, pro tvou ruku, kuku! Pro tvůj dech padnu v mech! Ech… Ach, já tak hořím!“ A korunu tomu zasadil hláškami: „Topím se, ale hořím! … Né, pomoc! Já se fakt topím!“

To když na něj služebné Kunhuta vychrstla kýbl fiktivní vody. Nesmíme také zapomenout na arogantní postavu rýzmberské paní, která v průběhu celého představení stihl schroustat takřka tři jablka, a na mladého myslivce, který také usiloval o její srdce, naštěstí však nezpíval jako topící se rytíř.

Účinkující i publikum si ukázku velmi užili a odnášejí si z dnešního dne úsměv na rtech a nové herecké zkušenosti. Za to všechno vděčíme paní profesorce Honzákové, jež měla celý projekt v režii, a dotáhla to s námi až do úplného konce.

Marie Davidová, tercie

Adresa
Budova školy Gymnázium Boskovice,
příspěvková organizace
Palackého náměstí 222/1
680 11 Boskovice
tel. 516 802 211
fax. 516 453 559
email: info@gymbos.cz
ID datové schránky: avnb89q
facebook:
IZO: 102007934