Archiv

BERMUN 2017

BERMUN je slovo, pod kterým si naneštěstí mnoho studentů nic určitého asi nedokáže představit, a přitom se jedná o jednu z největších příležitostí, které naše škola žákům nabízí. BERMUN je zkratka pro Berlin Model United Nations. Jedná se konferenci určenou pro studenty středních škol, která  probíhá přesně podle modelu zasedání OSN. Podobných MUN (Model United Nations) zasedání se koná po celém světě spousta. Tato konference proběhla 15. 11. – 18. 11. na americké škole Johna F. Kennedyho v Berlíně. Účastnily se jí mnohé (povětšinou soukromé nebo mezinárodní) střední školy a gymnázia z celého světa – Polsko, Rusko, Palestina, USA, UK a asi 70 dalších.

Jak to na takové konferenci vypadá? Na první pohled hodně formálně – platí tu totiž tzv. dress code, takže všichni kluci museli nahodit oblek, dívky zase šaty, sukně a sáčka. Z každé školy, která se konference účastní, přijede delegace studentů která má na konferenci reprezentovat názory a politiku jim přidělené země. Každý člen delegace zasedá v jiné komisi, např. komise lidských práv (Human Rights Comittee) nebo výbor pro životní prostřední (Environment Comittee). Celá konference se točí kolem určitého tématu, nebo spíše společenského problému, a jednotlivé komise mají zadaná konkrétní témata. Úkolem delegátů v komisích je shodnout se s představiteli ostatních zemí na určitém usnesení neboli rezoluci, která navrhuje, jak by státy OSN mohly daný problém řešit.

Tento rok tvořili naši pětičlennou delegaci Tomáš Hrubý ze 4. C, Kateřina Horáková a Ivana Přichystalová ze septimy, Lucie Zrůstková z oktávy a Adéla Kožoušková ze sexty. Tématem celé konference byla práva a postavení žen (Women’s empowerment: a key to good governance and socio-economic prosperity). Reprezentovali jsme stanoviska Venezuely, což byla zajímavá zkušenost, zvláště když si uvědomíme, že se tato země nachází na pokraji občanské války. Příprava na konferenci a hlavně samotná konference nám rozšířila přehled o dění ve světě.

Celkem jsme v Berlíně strávili pět dní, ubytovaní v rodinách, a měli jsme možnost podívat se i po památkách, zboží v Primarku, několika restauracích a samozřejmě se pobavit na závěrečné „párty“ na oslavu úspěšného zakončení konference.

BERMUN je skvělá příležitost podívat se do zahraničí, rozšířit si obzory a třeba i získat nové kamarády z různých koutů světa.

Adéla Kožoušková

Adresa
Budova školy Gymnázium Boskovice,
příspěvková organizace
Palackého náměstí 222/1
680 11 Boskovice
tel. 516 802 211
fax. 516 453 559
email: info@gymbos.cz
ID datové schránky: avnb89q
facebook:
IZO: 102007934