OSLAVY VÝROČÍ ZALOŽENÍ GYMNÁZIA

V letošním roce oslavíme 120. výročí existence školy. K tomuto významnému výročí plánujeme řadu zajímavých akcí.


Zájezd Anglie 2020
Doplatek (zbývající část celkové ceny) ve výši 5900 Kč posílejte do 20.3.2020 na účet 153403839/0300. Do poznámky uveďte jméno a příjmení žáka, třída. Jinak nebude možno platbu identifikovat.


Mimoškolní aktivity pro školní rok 2019 – 2020


Archivy

BERMUN 2013

Jedním z prvních znamení toho, že se blíží vánoce, bývá konference BERMUN. Po dlouhé měsíce se připravujeme, pořád se to zdá být daleko, a najednou – za pár dní jedem, a ještě nemáme Opening Speech, a ještě musíme …. A tak je to už řadu let, zhruba ve druhé třetině listopadu.

V termínu 19.-24. 11. navštívilo šest studentů (Kamila Lepková, Kristýna Marková, Michaela Novotná, Iva Paráková, David Jeřábek a Radek Hanuš – VIII, VII a 3.B) hlavní město Německa Berlín. Náplní konference byla simulace zasedání OSN (BERlin Model United Nations). Tématem, které nás provázelo celým týdnem, bylo vzdělání. A co jsme tam vlastně dělali? Každý z nás byl součástí jedné komise, například politické, environmentální, ekonomicko-sociální… Během tří dnů jsme navrhovali a schvalovali rezoluce, z kterých se ty nejlepší budou projednávat ve skutečném OSN.

Celý program začal ve středu slavnostním zahájením v noblesní budově Friedrich Ebert Stiftung. Ambassador každé delegace – my jsme zastupovali Austrálii – pronesl úvodní minutovou řeč, přičemž téměř všechny se skládaly z obecných proklamací. Naopak některé byly opravdu vtipné a trefné, jiné zase brány s velkou nadsázkou jako třeba projev delegáta Kuby. Po oficiálním zahájení následovalo první seznamování s ostatními účastníky ze všech částí světa. Je příjemné bavit se anglicky s Asiatem z Doha a černochem z New Yorku a přitom zjistit, že jsme vlastně všichni stejní. Konferenci provázela sbírka pro Filipíny, zpustošené hurikánem, ve které se podařilo organizátorům vybrat 1800€ a 22.11. jsme si minutou ticha připomněli 50. výročí úmrtí J. F. Kennedyho.

V průběhu dalších tří dnů jsme pokračovali ve schvalování a odmítání rezolucí. Součástí byla pro mnohé z nás i přednáška na téma vzdělávání. K naší domácí přípravě přispělo skvělé ubytování. Bydleli jsme u americko-maďarského páru všichni pohromadě v horním patře jejich útulného domu. Vytvořit, projednat, přidat/ubrat, schválit/odmítnout. Tak vypadal proces od nápadu ke schválení. Celý první den jsme rezoluce vymýšleli a za pomoci velmi formální angličtiny dávali dohromady. Poté každý submitter musel lobbovat za podporu své rezoluce u minimálně 15 delegátů, aby vůbec došlo k jejímu projednání. Když začalo samotné projednávání, předsedové komisí stanovili čas pro danou rezoluci a už to začalo. Nekonečné slovíčkaření, škrtání, přidávání. Řada z nás, ve škole jedničkářů, najednou zjistila, že nemá šanci rovnat se v angličtině studentům z amerických škol z celého světa. A nakonec to ve většině případů skončilo téměř jednohlasným shozením ze stolu. Prosazeny byly opravdu jen dokonalé rezoluce.

Jedna z našich delegátek se zúčastnila i soudního sporu v ICJ – International Court of Justice, obdoby mezinárodního soudu. Jednalo se o spor Austrálie s Japonskem, který se týkal lovu velryb. Austrálie zažalovala Japonsko, neboť se domnívala, že Japonsko loví velryby pro komerční účely, nikoliv pro vědecké, jak udává. Delegátka svědčila i odpovídala na otázky právníků a poroty. Soud trval celý týden. Na konci byl vynesen rozsudek v náš prospěch. Byli jsme rádi, že jsme mohli přispět k tomuto úspěchu, i když šlo pouze o simulaci soudního procesu.

Program byl v sobotu ukončen tříhodinovým closing ceremony, kterému předcházel přesun z hlavního dějiště – John Fitzgerald Kennedy Schule – do budovy Freie Universität Berlin. Obrovská posluchárna byla zaplněna k prasknutí. Studenti rekapitulovali průběh celého týdne a bylo vidět, že všichni se hodně otrkali a našli si nové přátelé. Předsedové komisí přednesli výsledky svých zasedání a shrnuli celkovou atmosféru ohromující konference. Následovala přednáška, nebo spíš motivační proslov, slečny Charlotty de Vivanco, která byla před lety ve stejné pozici jako my a nyní pracuje ve skutečné OSN. Poté už jsme se jen rozloučili a pokračovali večer na neformální rozlučkové party v jednom z berlínských klubů a ráno jsme plni zážitků nastoupili do vlaku a hurá do Boskovic.

Kdybych měl ze svého pohledu shrnout BERMUN 2013, začal bych nejspíše skvělou organizací. Celý harmonogram byl výborně vyřešen a až na občasná malá zpoždění bylo vše skvěle zorganizováno. Dále bych viděl akci jako zkušenost k nezaplacení. Zjistili jsme, jak vypadá úřední angličtina v nejčistší podobě. Zkusili jsme si jak funguje tak důležitá instituce jako je OSN a měli jsme možnost, i když hypotetickou, reálně změnit něco ve světě. Zábavnou částí programu bylo vyhlašování válek jiným delegacím. Mohl bych napsat spoustu slov o tom, jak famózní týden to byl, ale už jen dodám, že největším přínosem pro nás bylo seznámení se s lidmi z různých částí světa.

Delegace Austrálie by chtěla poděkovat paní profesorce Minxové, která již několik let dává studentům našeho gymnázia možnost účastnit se této akce a doprovází nás na ní. Všichni jsme rádi, že jsme se mohli zúčastnit BERMUNu.

David Jeřábek

Adresa
Budova školy Gymnázium Boskovice,
příspěvková organizace
Palackého náměstí 222/1
680 11 Boskovice
tel. 516 802 211
fax. 516 453 559
email: info@gymbos.cz
ID datové schránky: avnb89q
facebook:
IZO: 102007934